Datę rozpoczęcia konklawe poznamy dopiero w drugiej połowie przyszłego tygodnia. Zapowiedział to rzecznik prasowy Watykanu w czasie spotkania z dziennikarzami. Ks. Federico Lombardi potwierdził, że dziekan Kolegium Kardynalskiego wysłał do wszystkich jego członków zaproszenie do udziału w dyskusji poprzedzającej wybór nowego papieża.

Reklama

Większość z nich, ponad 140, już przebywa w Rzymie, dlatego pierwsze posiedzenie tzw. kongregacji generalnych może odbyć się w poniedziałek 4 marca. Rzecznik watykański zaznaczył jednak: Nie zostało to ustalone i nie należy nawet spodziewać się, aby już w poniedziałek zapadła decyzja w sprawie daty rozpoczęcia konklawe.

Kardynałowie mają tak wiele spraw do przedyskutowania, że jest to po prostu niemożliwe - mówi ksiądz Lombardi. Powołując się na relację osobistego sekretarza Benedykta XVI, dodał, że papież emeryt zadowolony był z serwisów informacyjnych na temat ostatnich godzin swego pontyfikatu, które obejrzał w czwartek wieczorem. Dziś zaś czuje się wypoczęty i odprężony.