Swojemu rodakowi pogratulowała prezydent Argentyny. Cristina Fernandez Najpierw w specjalnym przemówieniu, a potem na Twitterze: Mam nadzieję, iż Franciszek będzie dążył do sprawiedliwości, równości, braterstwa i pokoju - napisała.

Reklama

Na Twitterze nowego papieża pozdrowił tez prezydent Meksyku, Enrique Pena Nieto, pisząc: z szacunkiem i wzruszeniem pozdrawiamy Franciszka, z którym mamy nadzieję mieć serdeczną i bliską relację. To moment historyczny, Niech żyje papież - powiedział Rafael Correa, prezydent Ekwadoru.

Prezydent Chile Sebastian Pinera, zaprosił nowego papieża w odwiedziny. Zarówno on jak i tutejsze media podkreślają, ze to właśnie w nowicjacie w Chile, Jose Bergoglio zgłębiał nauki humanistyczne.

Nicolas Maduro, sprawujący obecnie władze w Wenezueli po śmierci Hugo Chaveza zasugerował za to, że zmarły niedawno prezydent pomógł, stojąc ramię w ramię z Chrystusem, w wyborze kardynała z Ameryki Łacińskiej.

Kontynent opanowała euforia. Tutejsze media dostrzegają też jednak wyzwania dla nowego papieża. Wśród głównych wymieniają przede wszystkim temat kobiet w Kościele, eutanazję, in vitro i, jak to nazywają, moralność seksualna zarówno księży jak i wierzących.