Rosyjskie media informują, że budynek nie był jeszcze zamieszkały. Ewakuowano około 30 osób. Wieczorem informowano, że dogaszanie pożaru potrwa zapewne jeszcze kilka godzin.

Reklama

Najpierw zapaliła się izolacja jednej ze ścian budynku. Potem ogień szybko się rozprzestrzenił. Do gaszenia zaangażowano 68 jednostek straży pożarnej. Akcję gaśniczą utrudniało to, że będący w budowie wieżowiec nie miał jeszcze podłączenia do wody, a strażackie drabiny nie sięgały nawet do połowy budynku.

Z miasta Mineralne Wody sprowadzono więc helikopter gaśniczy, ale bardzo bliskie sąsiedztwo innych wieżowców i zmrok sprawiły, że nie mógł zostać natychmiast użyty do gaszenia ognia.

Jako przyczynę pożaru podaje się zwarcie instalacji elektrycznej. Ramzan Kadyrow, prezydent Czeczenii, zapowiedział odbudowę budynku.

Blok był znany z tego, że miał na górze zainstalowany największy na świecie okrągły zegar o średnicy 14 metrów.

Według niektórych informacji właśnie w tym 145-metrowym budynku mieszkanie ma Gérard Depardieu. Aktor otrzymał je od prezydenta Ramzana Kadyrowa, po nadaniu Francuzowi tytułu honorowego obywatela Czeczenii. W wieżowcu oprócz hotelu są również mieszkania i apartamenty. Pięciopokojowe mieszkanie Depardieu znajduje się prawdopodobnie na 27 piętrze.