Wielu mnichów postępuje, według mnie - zupełnie bezrozumnie: z jednej strony odgradzają się świadomie od świata, aby zyskać warunki dla zbawienia, z drugiej jednak - biorą do ręki swój telefon komórkowy i zaczynają surfować po internecie, gdzie jest wiele materiałów o grzesznej i bluźnierczej naturze - cytuje słowa monarchy agencja Interfax.

Reklama

Kiedy mnich bierze do ręki komórkę, by wejść do internetu, czyż nie powinien pomyśleć, czy w ogóle chce dalej być w klasztorze? - pytał retorycznie patriarcha podczas spotkania z mnichami klasztoru Zografu na górze Athos w Grecji.

Interfax przypomina, że jeśli chodzi o księży, Cyryl przeciwnie: wzywał ich do wykorzystywania internetu dla wypełniania chrześcijańskiej misji.

W lutym 2013 roku Cyryl mówił na soborze powszechnym rosyjskiej cerkwi prawosławnej, że blogi i sieci społecznościowe dają nowe możliwości i zalecał opracowanie koncepcji obecności rosyjskiej cerkwi w internecie.

Jednak w marcu cerkiew rosyjska wezwała wiernych do powstrzymania się w czasie Wielkiego Postu nie tylko od spożywania produktów mięsnych i mlecznych, ale i od udzielania się w sieciach społecznościowych.

Reklama