Stany Zjednoczone są otwarte na rozmowy z Koreą Północną. Przedstawiciele USA, Korei Południowej i Japonii będą rozmawiać w Waszyngtonie o możliwości wznowienia negocjacji, co zaproponowały władze w Pjongjangu. Spotkanie zaplanowano na wtorek i środę.
Komunistyczna Korea zaproponowała rozmowy na tematy bezpieczeństwa i polityki nuklearnej. Waszyngton może zdecydować o czasie i miejscu przeprowadzenia rozmów, ale nie powinien stawiać żadnych warunków - oświadczyła Komisja Obrony Narodowej KRLD, na czele której stoi północnokoreański przywódca Kim Dzong Un.


Reklama

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego odpowiada, że Stany Zjednoczone zawsze opowiadają się za dialogiem, ale Pjongjang musi działać zgodnie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ i zgodzić się na rozbrojenie jądrowe.
Rozmowy Stanów Zjednoczonych z komunistyczna Koreą nie były prowadzone od 2009 roku. W marcu komunistyczna Korea zagroziła atakiem nuklearnym na Stany Zjednoczone, w odpowiedzi na rozszerzenie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ sankcji nałożonych na ten kraj sankcji. Były one reakcją na przeprowadzenie przez Pjongjang w lutym trzeciego testu nuklearnego.