Czy papierosy mentolowe i popularne, cienkie „slimy” zostaną zakazane w Unii Europejskiej? Ministrowie zdrowia 27 krajów na spotkaniu w Luksemburgu mają się dziś porozumieć w sprawie nowelizacji dyrektywy tytoniowej.

Reklama

Polska od początku była przeciwna zaostrzaniu przepisów. Zmianę dyrektywy zaproponowała Komisja Europejska w ubiegłym roku. Chciała zakazać dodatków smakowych i aromatów, w tym mentolu, a także zakaz cienkich papierosów typu "slim". Polska alarmowała, że po wprowadzeniu tych zmian produkcja tytoniu stanie się nieopłacalna i jedna trzecia rynku będzie zagrożona. Na każdym spotkaniu polscy ministrowie apelowali o odrzucenie propozycji Komisji.

Ostatnio robił to minister rolnictwa Stanisław Kalemba. „Dla Polski jest ważne aby utrzymana była produkcja tytoniów aromatycznych, w tym mentolowych, a także papierosów slim. Polska jest bardzo wielkim producentem i różne ograniczenia mogą doprowadzić do tego, że palacze będą palili papierosy, ale będą one pochodzić z przemytu - argumentował w Brukseli minister Kalemba.

Polska próbowała zbudować koalicję niezadowolonych państw, które zablokują przyjęcie dyrektywy w obecnym kształcie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że część krajów jest skłonna jedynie sprzeciwić się wprowadzaniu zakazu „slimów”, a co do papierosów mentolowych, to sprawa wydaje się być dla Polski przegrana.