Dzięki zabiegom norweskich służb dyplomatycznych 24-letnia Marte Deborah Dalelv wyszła z aresztu i czeka na proces apelacyjny na wolności. Schronienia udzieliła jej organizacja norweskiego kościoła luterańskiego Sjømannskirken, która opiekuje się Norwegami przebywającymi za granicą.

Kobieta przyjechała do Dubaju służbowo. Gdy zgłosiła pracownikom hotelu, w którym mieszkała, że została zgwałcona i chce zawiadomić policję, próbowali odwieść ją od tego pomysłu. Ona jednak była uparta. Tłumaczyła, że w jej kraju to naturalna reakcja.

Reakcji policji i prokuratury w Dubaju młoda kobieta nie mogła jednak przewidzieć. Wkrótce po zgłoszeniu gwałtu została bowiem aresztowana, a następnie oskarżona i skazana za uprawianie seksu pozamałżeńskiego, picie alkoholu i składanie fałszywych zeznań.

Apelacja jest zaplanowana na wrzesień. W związku z postępowaniem sądowym trwającym w Dubaju, 24-latka straciła pracę w Norwegii.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich seks poza małżeństwem jest całkowicie zabroniony. Ofiary gwałtu traktuje się surowiej niż gwałcicieli. Obcokrajowcom wolno pić alkohol - ale tylko w wyznaczonych restauracjach i w hotelowych barach. Nie wolno natomiast wychodzić w stanie nietrzeźwym na ulicę.