Władze Kenii już od dwóch lat poszukują Samanthy Lewthwaite. Kenijska minister spraw zagranicznych Amina Mohamed powiedziała 3 dni temu, że wśród zamachowców była biała Brytyjka. Niektórzy świadkowie również mówią o białej terrorystce, która miała wręcz dowodzić akcją, ale nie na to żadnych dowodów.

Reklama

29-letnia Samantha Lewthwaite to wdowa po pochodzącym z Jamajki Germaine Lindsay'u (wym Dżermein Lindzeju) - jednym z zamachowców, którzy w 2005 roku dokonali samobójczych ataków na 3 pociągi metra i autobus w Londynie. 19-letni Lindsay, odpowiadał za śmierć 26 pasażerów pociągu na linii Piccadilly koło stacji King's Cross.

Oboje urodzili się w rodzinach chrześcijańskich i przyjęli islam jako nastolatkowie. Mieli dwoje dzieci, z których młodsze urodziło się już po śmierci ojca. Samantha wyszła potem ponownie za mąż za muzułmanina i urodziła trzecie dziecko. Kilka lat temu zniknęła wraz z dziećmi z Wielkiej Brytanii i pojawiła się w Kenii.

Przydomek "Biała Wdowa" to aluzja do terminu "czarna wdowa", jakim określa się na Bliskim Wschodzie uczestniczki samobójczych zamachów bombowych.