Kolejny deadline dla Ukrainy. Misja Parlamentu Europejskiego ma nadzieję, że wszystkie ustawy konieczne dla podpisania umowy stowarzyszeniowej Kijowa i Brukseli zostaną przyjęte do wtorku 19 listopada.W rozmowie z Polskim Radiem Aleksander Kwaśniewski powiedział, że wierzy, iż ukraińscy parlamentarzyści zdążą do wyznaczonego terminu.

Dodał także, że dziś - zgodnie z planem - przedstawi w Brukseli raport dotyczący sytuacji na Ukrainie. Nie ujawnił jednak jego szczegółów. Dziś zamknięto nadzwyczajne posiedzenie Rady Najwyższej, gdyż projekt ustawy dopuszczający leczenie skazanych za granicą nie był gotowy. Zmiana prawa pozwoliłaby na kurację w Niemczech byłej premier Julii Tymoszenko. Ukraińscy parlamentarzyści nie mogą dojść do porozumienia, jak ma wyglądać ta ustawa. Opozycja chce, aby oznaczała ona dalsze umorzenie kary, a rządzący, aby była to jedynie przerwa wyroku.

Na posiedzeniu miały być też rozpatrzone w drugim czytaniu dwie ustawy dotyczące prokuratury i zmiany ordynacji wyborczej. Są one konieczne, by pod koniec listopada Ukraina mogła podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Jednak rządząca większość twierdzi, że opozycja złożyła tyle poprawek, że przyjęcie tych ustaw było niemożliwe.