Herman Van Rompuy wyraził nadzieję, że Ukrainie uda się "przezwyciężyć zagraniczną presję w tej sprawie". Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite zapewniła, że Wspólnota solidaryzuje się z narodem ukraińskim, który chce zbliżenia z UE.

Reklama

Podczas szczytu w Wilnie przedstawiciele władz Gruzji i Mołdawii parafowali umowy stowarzyszeniowe z UE. Herman Van Rompuy nazwał to wydarzenie "kamieniem milowym". Wyraził nadzieję, że umowy zostaną podpisane i ratyfikowane jak najszybciej w przyszłym roku, dzięki czemu będą mogły wejść w życie.

Umowa stowarzyszeniowa jest określana jako pierwszy krok na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej, choć nie ma w niej żadnego zapisu czy odniesienia do możliwego wejścia do Wspólnoty. Liczący ponad tysiąc stron dokument określa warunki do spełnienia przez każdy kraj, który chce bliższej współpracy gospodarczej i politycznej z Unią Europejską.

Podczas szczytu podpisano także umowę o ułatwieniach wizowych z Azerbejdżanem. Herman Van Rompuy poinformował również, że negocjacje w sprawie takiego samego porozumienia jest gotowa rozpocząć Białoruś.