Msza święta na placu świętego Piotra rozpocznie się o g.10.00, ale godzinę wcześniej zacznie się modlitewne czuwanie. W tym czasie będzie odmawiana Koronka do Miłosiedzia Bożego - zapowiada rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

Reklama

Samą mszę wraz z papieżem Franciszkiem odprawi co najmniej 130 kardynałów, tysiąc biskupów i 6 tysięcy księży. W czasie uroczystości grać będzie między innymi orkiestra Filharmonii Krakowskiej.

W noc poprzedzającą mszę w dwunastu rzymskim kościołach zorganizowane zostaną czuwania. Będzie też możliwość spowiedzi. Wszystko zacznie się o g.21.00. Polskie czuwanie zaplanowano w kościele świętej Agnieszki na Piazza Navona - mówi ksiądz Tomas Rosica z watykańskiego biura prasowego.

Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwać będzie 2630 wolontariuszy. W siedmiu miejscach Rzymu zorganizowane zostaną punkty informacyjne, a na najważniejszych placach we włoskiej stolicy msza będzie transmitowana na telebimach. Do dyspozycji pielgrzymów będzie 19 specjalnych punktów medycznych. Przygotowano też 4 miliony butelek wody.

W sobotę i w niedzielę dwie najważniejsze linie rzymskiego metra będą kursowały non-stop, także w nocy.

Prócz pielgrzymów we mszy kanonizacyjnej wezmą udział światowi przywódcy. Watykan poinformował, że do tej pory swój udział zgłosiły 93 zagraniczne delegacje, w tym 24 przywódców państw. Polskę na uroczystościach w Watykanie będzie reprezentował prezydent Bronisław Komorowski.