Spotkanie Obamy z Poroszenką przykuło uwagę całego świata. Tak twierdzi "Rossijskaja Gazieta" w tekście zatytułowanym "Barack Obama powrócił do Europy". Dziennik zwraca uwagę, że najbardziej oczekiwanym punktem obchodów 25 rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce, było spotkanie prezydenta USA z ukraińskim prezydentem elektem Petrem Poroszenką.

Reklama

Dziennik podkreśla, że Obama wezwał inne kraje do udzielenia wszelkiej pomocy Ukraińcom, zwłaszcza w sferach: energetyki i wojskowości. W innym miejscu "Rossijskaja Gazieta" stwierdza, że wraz ze zwycięstwem wyborczym Poroszenki nie zakończyła się operacja wojskowa w południowo - wschodnich regionach Ukrainy. "Kijów stracił mowę" - tak tytułuje tekst rządowy dziennik, tłumacząc że Poroszenko zamiast pojechać najpierw do separatystów, pojechał do Polski.

Gazeta twierdzi, że ukraiński prezydent chciał się upewnić czy Zachód nadal będzie - przymykał oczy na przestępstwa popełniane na własnym narodzie. Dziennik przypomina, że w opinii rosyjskich polityków na Ukrainie popełniane są okropne zbrodnie, a Rosja która nie zamierza tego tolerować przygotowuje wniosek o postawienie kijowskich władz przed Trybunałem Wojennym.