Brytyjska fregata "Montrose" wyruszyła na Bałtyk, aby wzmocnić siły NATO. Jak podało Ministerstwo Obrony w Londynie, okręt Marynarki Królewskiej ma wzmocnić sojuszników w dwutygodniowych manewrach morskich Baltops - największych tegorocznych ćwiczeniach na Bałtyku.
Minister obrony Philip Hammond powiedział, że sytuacja na Ukrainie jest nadal wysoce niepokojąca, a członkowie i partnerzy NATO powinni publicznie zademonstrować swoje zdecydowanie we wspólnej obronie sojuszników. Wielka Brytania nadal odgrywa centralną rolę w utwierdzeniu zaufania naszych sojuszników w Europie Wschodniej i państwach bałtyckich - powiedział brytyjski minister obrony.


Reklama

Wielka Brytania skierowała już w kwietniu cztery samoloty Typhoon do bazy w Szawlach na Litwie. W zeszłym miesiącu brytyjscy żołnierze wzięli udział w ćwiczeniach międzynarodowych w Estonii, a ponad stu Brytyjczyków weźmie też udział w rozpoczętych dziś na Łotwie i w Estonii kolejnych ćwiczeniach pod kryptonimem Cięcie Szabli. Uczestniczą w nich również wojska trzech państw bałtyckich, Amerykanie, Duńczycy oraz pozostający poza NATO Finowie.