Rosja złamała międzynarodowe prawo, masowo deportując Gruzinów. Takie orzeczenie wydał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Do naruszenia praw obywateli Gruzji doszło w 2006 roku. Wtedy w Tbilisi zatrzymano czterech rosyjskich oficerów, zarzucając im szpiegostwo. W odwecie Moskwa zatrzymała dużą grupę gruzińskich imigrantów i deportowała ich do Gruzji.

Reklama

Trybunał w Strasburgu uznał takie działania rosyjskich władz za sprzeczne z międzynarodowym prawem. Sędziowie stwierdzili, że Rosja naruszyła godność i nietykalność cielesną deportowanych Gruzinów. Orzekli również, że doszło do nieludzkich i poniżających działań wobec obcokrajowców. W związku z tym Moskwa będzie musiała wypłacić poszkodowanym finansowe rekompensaty. Na razie jednak nie wiadomo, w jakiej wysokości.

W strasburskim Trybunale na wydanie orzeczenia czeka jeszcze jednak skarga Gruzji. Tym razem dotycząca pogwałcenia przez Rosję praw człowieka, w trakcie rosyjsko-gruzińskiej wojny z sierpnia 2008 roku. Już w 2011 roku ta skarga została uznana przez Trybunał za zasadną, jednak wyrok do dziś nie zapadł.