Brytyjskie media wyłowiły złowrogi dla Szkotów wydźwięk słów Junckera, że przez najbliższe 5 lat Unia musi "zrobić pauzę" i skupić się na "konsolidacji" w obecnym składzie 28 członków i nie będzie przyjmować nowych.

Reklama

Labourzystowska posłanka do szkockiego parlamentu Jackie Baillie skomentowałą to: Teraz wszystko jasne. Jeśli opuścimy Zjednoczone Królestwo, opuścimy zarazem Unię Europejską.

Premier szkockiego rządu krajowego w Edynburgu, Alex Salmond, zapewnia Szkotów, że jeśli 18 września zagłosują za niepodległością, w ciągu półtora roku przed ostatecznym rozwodem z Anglią wynegocjuje warunki przyjęcia kraju do Unii. Teraz nie mieści się to w pięciu latach Junckera.

Wątpliwości już poprzednio wyrażała nie tylko kampania "Razem Lepiej" i rząd w Londynie, ale i poprzedni szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barrosso oraz prezydent Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Szkoccy nacjonaliści zawsze interpretowali to jednak jako przestrogi nie pod swoim adresem, a Katalończyków, którzy również planują secesję.

I tym razem rzecznik kampanii "Tak dla Szkocji" oświadczył, że wypowiedź Junckera dotyczyła "oczywiście" takich państw jak Kosowo.