Obronność, nowoczesne technologie, energetyka - w tych sektorach Wspólnota ma rozważyć restrykcje. To ma być kara dla Moskwy za destabilizację sytuacji na Ukrainie.

Reklama

Za zamkniętymi drzwiami, w specjalnym pokoju, bez urządzeń elektronicznych, by wyeliminować podsłuchy, ambasadorowie w towarzystwie tylko jednego współpracownika dyskutują o różnych wariantach sankcji.

Obejmują one ograniczenia w sprzedaży sprzętu wojskowego - chodzi o embargo na dostawy elektroniki wykorzystywanej w rosyjskiej broni. Padła także propozycja ograniczenia rosyjskim firmom i bankom dostępu rynków kapitałowych. To utrudni im pożyczanie pieniędzy i zwiększy kosztów zadłużenia.

Kolejny pomysł to zakaz sprzedaży nowoczesnych technologii w sektorze energetycznym. Rosjanie szukają nowych źródeł ropy i gazu w Arktyce, ale odwierty mogą robić tylko przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii z Zachodu, bo sami takimi nie dysponują - wyjaśnił komisarz do spraw energii Guenther Oettinger.

Unijne sankcje gospodarcze wobec Rosji wiążą się z kosztami, dlatego ambasadorowie po konsultacjach ze swoimi stolicami zdecydują jak sprawiedliwie je rozłożyć na kraje członkowskie, by były jak najmniej dla nich dotkliwe.

Dziś także powinna zapaść decyzja o rozszerzeniu czarnej, unijnej listy. Firmy na nią wpisane mają mieć zablokowane aktywa finansowe w Europie, a osoby dodatkowe także zakaz wjazdu do Unii. Nie wiadomo czy kraje członkowskie zdecydują objąć sankcjami najbliższych współpracowników Władimira Putina.

CZYTAJ TAKŻE: "Dlaczego zaproszono Sikorskiego? Bo wszyscy toniemy w bagnie". KOMENTARZ>>>

ZOBACZ TEŻ: Paweł Kowal: Europejscy politycy zdziecinnieli. Boją się wojny>>>