W Kairze trwają mediacje z udziałem strony palestyńskiej i izraelskiej , które mają doprowadzić do zakończenia trwającego od wielu tygodni krwawego konfliktu. Tymczasem jeden z izraelskich urzędników - jak podają agencje powiedział, że nie jest wykluczone przedłużenie wprowadzonego we wtorek rozejmu.

Izrael jest gotowy do przedłużenia rozejmu , tak by trwał dłużej niż do piątku - stwierdził cytowany anonimowo przez afp i Reutera , przedstawiciel strony izraelskiej.
W Kairze przedstawiciele Palestyńczyków mieli wyrazić gotowość na odniesienie się do warunków stawianych przez stronę izraelską , chociaż, jak podkreślają agencje, nie zgodzili się na rozbrojenie bojowników w Gazie. Równolegle, rozmowy w Egipcie prowadzą też mediatorzy pokojowi; Tony Blair oraz koordynator ONZ Robert Serry.

Ofensywa wojskowa przeciwko Strefie Gazy rozpoczęta została przez wojsko izraelskie 8 lipca. Po stronie palestyńskiej zginęło 1868 osób, przy czym ONZ twierdzi, że dwie trzecie ofiar to cywile. Po stronie izraelskiej zginęło 67 osób, w tym przeważająca większość to żołnierze.