Decyzję podjęły służby specjalne oraz resorty: finansów, skarbu, obrony i spraw zagranicznych. Wszystkie te placówki tworzą Radę Regulującą Handel Zagraniczny Materiałami Obronnymi. W 2013 roku Hiszpania sprzedała Izraelowi broń i sprzęt wojskowy za 5 milionów euro.

Reklama

Podjęta przez Hiszpanię decyzja ma charakter polityczny. Lista sprzedawanego do Izraela sprzętu jest długa, znajdują się na niej m.in. rakiety, pociski i wozy bojowe. Jednak materiały te stanowią niewiele ponad 1 procent całego hiszpańskiego eksportu broni.

O wstrzymaniu handlu zdecydowano po trzecim ataku wojsk izraelskich na znajdujące się w Gazie placówki ONZ (CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>). We wczorajszym komunikacie MSZ nie tylko kategorycznie potępiło ostrzał, ale też zaapelowało do władz izraelskich o przestrzeganie Międzynarodowego Prawa Humanitarnego, które nakazuje unikania ofiar wśród ludności cywilnej.

O wznowieniu eksportu rząd zdecyduje we wrześniu.

Dzisiejsza decyzja jest pierwszym, jednostronnym wstrzymaniem eksportu broni przez Hiszpanię. Wcześniej robiła to na podstawie decyzji podejmowanych przez Unię Europejską.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koniec wojny? Izrael zabiera wojska ze Strefy Gazy >>>

ZOBACZ TAKŻE: "Widziałam już dzieci zabite na wojnie, ale nigdy tak dużo, nigdy tak często" >>>