Polski MSZ ustala los kilkunastu Polaków, którzy mogli przebywać w rejonie zejścia lawiny na trasach trekkingowych pod Annapurną - poinformował na portalu społecznościowym rzecznik resortu, Marcin Wojciechowski. Do tej pory ratownicy wydobyli spod śniegu ciała 32 turystów i nepalskich przewodników. MSZ potwierdziło śmierć trzech obywateli Polski.

Reklama

Marcin Wojciechowski poinformował, że MSZ dysponuje listą obywateli polskich, którzy przebywali w ostatnich dniach w Nepalu, ale do tej pory nie nawiązano z nimi kontaktu. Jak się wyraził, to kilkanaście osób. Władze Nepalu podały wcześniej, że za zaginione uznaje się w sumie kilkadziesiąt osób - alpinistów, turystów, ich przewodników oraz mieszkańców terenów nawiedzonych przez lawiny.

Ambasador Izraela w Nepalu Yaron Meir w wywiadzie dla jednej ze stacji telewizyjnych poinformował, że izraelskie władze nie mają kontaktu z 50 obywatelami, którzy mogli być na trasach wokół Annapurny. Wcześniej mówiono o 120 osobach. Do tej pory Izrael potwierdził śmierć trojga swoich obywateli. Prócz Polaków i Izraelczyków w lawinach zginęli Słowacy, Kanadyjczycy oraz obywatele Indii i Nepalu. Wczoraj i dziś z terenów odciętych przez lawiny ewakuowano w sumie około 250 osób.

ZOBACZ TAKŻE: Akcja ratunkowa w Himalajach. Władze Nepalu: Liczba ofiar może wzrosnąć>>>