Rosja wysyła kolejny konwój do Donbasu. Białe ciężarówki Ministerstwa do Spraw Nadzwyczajnych Sytuacji zawiozą do Ługańska i Doniecka produkty pierwszej potrzeby. Wcześniej niezależni dziennikarze, pracujący w strefie konfliktu zbrojnego twierdzili, że rosyjskie samochody przewożą wyposażenie wojskowe dla separatystów.To już piąty transport z pomocą humanitarną dla mieszkańców Donbasu.

Reklama

Podobnie jak poprzednie nie jest on certyfikowany przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, ani sprawdzony przez ukraińskich celników. Białe ciężarówki od sierpnia stacjonują w jednej z baz wojskowych, w obwodzie rostowskim. Stamtąd wyruszają w drogę do Ługańska i Doniecka.

Obserwatorzy OBWE pracujący w tym rejonie na przejściach granicznych nie mają prawa zaglądać do ładowni. Jednak sprawdzamy, czy tyle samo aut wraca z Ukrainy ile wcześniej przekroczyło granice - tłumaczy w rozmowie z Polskim Radiem szef misji obserwacyjnej Paul Picard. Przygotowywany do drogi konwój, najprawdopodobniej pojedzie do Donbasu we wtorek.

ZOBACZ TAKŻE: Pomoc humanitarna? Z rosyjskiej ciężarówki wysypała się amunicja>>>