ABW ostrzega, KNF przekazuje informację dalej. Do polskich instytucji finansowych dotarło ostrzeżenie, że w najbliższych dniach może dojść do ataków hakerskich, dlatego sugerowany jest przegląd infrastruktury sieciowej i przygotowanie planów ewentualnej reakcji. Najbardziej prawdopodobnym terminem ataków jest środa.

Reklama

Podpułkownik Maciej Karczyński, rzecznik Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego mówi, że ABW dysponowała informacjami o możliwych atakach na sektor finansowy, dlatego przekazała je do Komisji Nadzoru Finansowego. Agencja apeluje do administratorów stron internetowych o dołożenie wszelkich starań, by zapewnić bezpieczeństwo portalom swoich instytucji. Maciej Karczyński przypomina, że ABW nie zajmuje się bieżącym monitorowaniem sieci, bo odpowiedzialność za strony internetowe spoczywa właśnie na ich administratorach.

Agencja zwraca uwagę na możliwość ataków, dlatego zaleca czujność i kontaktowanie się z nią w przypadku wykrycia zagrożenia. ABW służy pomocą bazującą na doświadczeniu zespołu CERT Polska, który na bieżąco monitoruje sytuację. Maciej Karczyński uspokaja, że to nie pierwszy raz, gdy ABW rozsyła podobne ostrzeżenia, panika jest więc niewskazana. Warto natomiast zadbać o własne cyfrowe bezpieczeństwo.

Zagrożenie związane jest z upublicznieniem planów odłamu grupy hakerskiej Anonymous, dotyczących zablokowania serwerów instytucji bankowych. 5 listopada to rocznica udaremnienia spisku prochowego w Wielkiej Brytanii w 1605 roku. Maska Guya Fawkesa, którego złapanie przyczyniło się wtedy do udaremnienia wysadzenia brytyjskiej Izby Lordów, jest symbolem niesławnej grupy hakerskiej.

ZOBACZ TAKŻE: "Financial Times": Hakerów, którzy atakowali NATO, UE i Polskę finansuje Rosja>>>