W tym celu zorganizowali profesjonalne szkolenie wojskowe. Do udziału w tym dość niezwykłym przedsięwzięciu zgłosiło się ponad 100 zainteresowanych. Niektóre panie przyjechały z odległych miejscowości.

Reklama

Liderka organizacji Ukraińska straż kobiet Ołena Biłećka przyznaje, że ze względu na napiętą sytuację na wschodzie kraju nowe umiejętności mogą okazać się przydatne: zarówno snajperskie, jak i medyczne.

W każdym razie, na Ukrainie jest mniej mężczyzn, niż kobiet i wcześniej lub później będziemy zmuszone wziąć do ręki broń - mówi aktywistka, dodając, że jest to niezbędne tym bardziej, iż na wschodzie kraju wciąż trwa wojna.

Wolontariuszka batalionu kobiet Natala Kucharśka zapewnia o gotowości przedstawicielek płci pięknej do wykonywania różnych zadań: Nasze kobiety, na przykład na zachodzie Ukrainy, i tak są gotowe na wszystko. Jesteśmy przygotowane i do zrobienia opatrunku, i - jeśli trzeba - operacji. A gdy trzeba, możemy postrzelać.

Jak mówi, ktoś tylko powinien kobietom wytłumaczyć, jak to się robi.

Prowadzone we Lwowie szkolenie wojskowe jest jednym z wielu adresowanych do kobiet. W związku z konfliktem na wschodzie Ukrainy, podobne treningi odbywały się także w innych regionach.