Ławrow mówiąc o stosunkach rosyjsko- amerykańskich oświadczył, że Waszyngton właściwie zerwał te relacje. Wzywamy amerykańskich partnerów do powrotu na drogę konstruktywnej współpracy, zarówno jeśli chodzi o stosunki dwustronne, jak i kwestie międzynarodowe. Ale dialog taki jest możliwy tylko na zasadach równości - podkreślał.

Reklama

Ławrow zwrócił uwagę, że za działaniami Stanów Zjednoczonych, nastroje konfrontacji przeniosły się na cały Sojusz Północnoatlantycki. Ostała tam podjęta politycznie umotywowana decyzja o wstrzymaniu współpracy w sferze wojskowej i cywilnej. Praktycznie wszystkie projekty zostały zamrożone - powiedział. Zaznaczył, że Rosja nie chce i nie dopuści do nowej zimnej wojny.

Nasi zachodni partnerzy powinni zrozumieć, że zapewnienie bezpieczeństwa we współczesnym świecie możliwe jest przez próby jednostronnego nacisku na partnerów w dialogu - dodał Siergiej Ławrow. Próby dalszej izolacji Rosji nie dadzą rezultatów - ostrzegał szef rosyjskiej dyplomacji. Słyszymy różne oświadczenia ze strony naszych zachodnich partnerów, że trzeba Rosję dalej izolować. Mówił to tym także prezydent Obama w orędziu o stanie państwa. Jednak te próby nie powiodą się - mówił.

ZOBACZ TEŻ: Barack Obama w orędziu: Widmo kryzysu odeszło, nasz kraj jest silny>>>

Szef rosyjskiego MSZ zwrócił uwagę, że Moskwa prowadzi aktywną politykę zagraniczną, nakierowaną na stałą ochronę narodowych interesów. Przy tym nie szukamy konfrontacji i zawsze jesteśmy gotowi do mądrych kompromisów. Podkreślił przy tym, że Rosja stara się wpływać na sytuację międzynarodową i działać w interesie jej uzdrowienia i umocnienia bezpieczeństwa.

Szef rosyjskiego MSZ najpierw na spotkaniu z zagranicznymi dziennikarzami podsumowuje ostatni rok działalności rosyjskiej dyplomacji.