Bramy obozu Auschwitz otworzył oddział dowodzony przez Żyda. Wyjaśnia historyczne zawiłości "Moskiewski Komsomolec", drwiąc z niedawnej wypowiedzi szefa polskiej dyplomacji. Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna w rozmowie z Polskim Radiem stwierdził, że pierwszymi żołnierzami, którzy otworzyli w 1945 r. otworzyli bramy obozu Auschwitz - Birkenau byli Ukraińcy, ponieważ działali w składzie zgrupowania nazywanego pierwszym Frontem Ukraińskim.

Reklama

CO POWIEDZIAŁ GRZEGORZ SCHETYNA? CZYTAJ WIĘCEJ>>>

"Moskiewski Komsomolec" w tekście „Błąd Schetyny” tłumaczy, że w oddziałach, które walczyły w ramach I Frontu Ukraińskiego byli przedstawiciele różnych narodowości. Zauważa również, że pierwszy do obozu wszedł major Anatolij Szapiro, z pochodzenia Żyd.

Rosyjski dziennik kpi, że szef polskiej dyplomacji mówiąc o ukraińskim froncie sformowanym z Ukraińców zapewne popełnił „freudowski błąd”, bowiem narodowe oddziały tworzono nie w ramach armii ZSRR, ale hitlerowskich Niemiec. Gazeta w sposób propagandowy tłumaczy swoim czytelnikom, że w Wehrmachcie, po stronie nazistów walczyły odziały sformowane z mieszkańców okupowanych krajów, w tym z Polski. A na Górnym Śląsku, skąd pochodzi sam Schetyna, według historyków zdążył powalczyć co czwarty mężczyzna. Dziennik pozwala sobie na obraźliwe stwierdzenia, że w jakimś sensie ukraińscy kolaboranci rzeczywiście wyzwalali obozy koncentracyjne dokonując zagłady ich pensjonariuszy.

ZOBACZ TAKŻE: Schetyna: Pierwszym czołgiem, który wjechał do Auschwitz, kierował Ukrainiec>>>

Reklama