Polski MSZ podtrzymuje również wcześniejsze apele o unikanie podróży do obwodów charkowskiego, dniepropietrowskiego i zaporoskiego, jeżeli nie są one konieczne. Osoby już przebywające w tych regionach powinny zachować szczególną ostrożność.

Reklama

- Ze względu na aneksję Półwyspu Krymskiego (Autonomiczna Republika Krymu, miasto Sewastopol) oraz wynikający z tego faktu brak możliwości zapewnienia obywatelom polskim opieki konsularnej na tym obszarze, w mocy pozostaje również zalecenie jego natychmiastowego opuszczenia z 2 grudnia zeszłego roku - napisano w komunikacie na stronach MSZ.

Resort spraw zagranicznych ostrzega też, że osoby decydując się na odbycie podróży ze względów służbowych, wbrew zaleceniu MSZ (np. dziennikarze, pracownicy organizacji humanitarnych lub międzynarodowych, wolontariusze, biznesmeni) powinny zachować wzmożoną ostrożność, bezwzględnie stosować się do poleceń miejscowych służb porządkowych (np. poddania się kontroli osobistej na posterunkach wojskowych lub policyjnych, zakazu przejazdu określoną drogą etc.) oraz śledzić najnowsze komunikaty o stanie bezpieczeństwa publikowane przez władze miejscowe.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina i apeluje o korzystanie z możliwości zgłoszenia swojego pobytu za granicą w systemie Odyseusz.

CZYTAJ TEŻ: Ukraina: Ciężkie walki w Debalcewie. Separatyści zmienili taktykę >>>