Prezydent Egiptu wprowadził właśnie siedmiodniową żałobę narodową.

Na filmie widać postaci w pomarańczowych strojach, takich samych w jakie wcześniej ubierano jeńców Państwa Islamskiego. Osoby te są zmuszane, by położyć się na ziemi, a następnie nieznani sprawcy odcinają im głowy. Film został w internecie umieszczony przez dżihadystów, którzy określają się jako część Państwa Islamskiego.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Wojna domowa i chaos zamiast demokracji. "Libia traci szansę na normalność">>>

21 egipskich Koptów porwano na początku stycznia w mieście Syrta. Kilka dni temu w internecie pojawiło się zdjęcie zakładników w pomarańczowych strojach, co miało zwiastować rychłą egzekucję.

W ogarniętej chaosem Libii, gdzie władzę sprawują dwie konkurujące ze sobą frakcje, grupy, które zadeklarowały przynależność do Państwa Islamskiego, zyskują coraz większą siłę.

Reklama

W sobotę porwano kolejnych 21 Egipcjan, tym razem rybaków pracujących niedaleko Misuraty. W styczniu radykałowie dokonali ataku na luksusowy hotel w stolicy Libii i zabili 9 osób.

Ze względu na rosnące zagrożenie kolejne zachodnie kraje zamykają swoje ambasady w Libii.

Od wielu miesięcy o władzę w Libii rywalizują dwie frakcje, które cztery lata temu wspólnie obalały Muammara Kadafiego. Libia ma teraz dwa rządy i dwa parlamenty. Nieoficjalne informacje mówią, że wobec zagrożenia ze strony fanatyków, obie frakcje chcą rozpocząć wzajemne negocjacje pokojowe.