Wszystko w związku z ubiegłorocznym raportem amerykańskiego Senatu, który opisywał tortury stosowane na więźniach a także szczegóły dotyczące poszczególnych tajnych ośrodków CIA. Dokument nie wskazywał jednak konkretnie lokalizacji więzień.

Reklama

Według rzeczniczki litewskiej Prokuratury Generalnej, ujawnione w amerykańskim raporcie informacje pasują do doniesień o tym, że na Litwie znajdowało się więzienie CIA. Śledczy sprawdzą czy nie złamano dwóch artykułów kodeksu karnego - o nielegalnym transporcie obcokrajowca przez granicę litewską a także o nadużyciu władzy przez przedstawiciela państwa.

Od lutego litewscy śledczy prowadzą dochodzenie w sprawie domniemanego uwięzienia w tajnym ośrodku CIA obywatela Arabii Saudyjskiej.

Organizacje broniące praw człowieka a także prawnicy więzionych przez USA podejrzanych o terroryzm twierdzą, że Litwa była jednym z kilku państw Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie znajdowały się tajne ośrodki. Ich zdaniem, w tej grupie była też Polska. Więzienie miało się znajdować w latach 2002-2005 w Starych Kiejkutach na Mazurach.

Zarówno litewskie, jak i polskie władze dotąd nie przyznały oficjalnie, że na ich terytoriach CIA przetrzymywała podejrzanych o terroryzm.

ZOBACZ TEŻ: Wyrok skazujący Polskę w sprawie więzień CIA prawomocny>>>