Reklama

- Amerykanie wysłali do nas odmowę - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, Piotr Kosmaty. Dodał, że strona amerykańska uzasadniła to bezpieczeństwem narodowym Stanów Zjednoczonych.

W sumie polska prokuratura wysłała do USA sześć wniosków o pomoc prawną. Pięć z nich zostało odrzuconych, co do jednego trwają rozmowy. Prokuratura nie otrzymała też raportu komisji amerykańskiego Senatu, o który prosiła. Prokurator Kosmaty dodał, że śledztwo w sprawie działania tajnych więzień CIA w Polsce jest nadal prowadzone, jednak brak pomocy prawnej ze strony Stanów Zjednoczonych może okazać się kluczowy.

Reklama

Śledztwo dotyczące domniemania istnienia na terenie Polski tajnych ośrodków amerykańskiej CIA rozpoczęło się w marcu 2008 roku. Od tego czasu prokuratorzy sprawdzają, czy polskie władze wydały zgodę na stworzenie w latach 2002-2003 tajnego ośrodka Agencji. Badają również, czy osoby wtedy sprawujące władzę nie przekroczyły uprawnień, wydając zgodę na torturowanie więźniów. W śledztwie zarzuty przedstawiono jednej osobie. Prokuratura ujawniła jedynie, że chodzi o byłego urzędnika. Status pokrzywdzonych ma trzech mężczyzn: Saudyjczyk, Palestyńczyk i Jemeńczyk.

Reklama