Jens Stoltenberg przyleciał wieczorem do Polski i jest teraz na poligonie w Żaganiu. Obserwuje tam pierwsze ćwiczenia NATO-wskiej szpicy pod kryptonimem "Noble Jump".

Reklama

Sekretarz Generalny NATO podkreśla, że wszystkie działania Sojuszu mają charakter wyłącznie obronny i są reakcją na zmieniający się świat, w tym na działania Rosji na Ukrainie.

- Nie robimy niezapowiedzianych ćwiczeń. Wszystkie nasze ćwiczenia są jawne, a informacje są na naszej stronie internetowej. Zapraszamy też obserwatorów, jeśli to potrzebne. W ramach szpicy ćwiczy teraz 5 tysięcy osób, podczas gdy Rosja prowadzi niezapowiedziane ćwiczenia z udziałem 80 tysięcy żołnierzy. Nie ma wątpliwości, że to, co robimy, ma charakter obronny, proporcjonalny i jest w zgodzie z naszymi międzynarodowymi zobowiązaniami - mówił Stoltenberg w Żaganiu.

Oświadczenie szefa NATO to odpowiedź na ostatnie informacje płynące zarówno z Moskwy jak i Waszyngtonu. Prezydent Władimir Putin poinformował, że Rosja wzbogaci w tym roku swój arsenał nuklearny o 40 nowych międzykontynentalnych rakiet balistycznych. Z kolei według amerykańskich mediów, Pentagon zamierza rozmieścić w Polsce i w krajach bałtyckich ciężkie uzbrojenie dla 5 tysięcy żołnierzy. Moskwa uznała, że jest to złamanie aktu stanowiącego NATO-Rosja z 1997 roku i zapowiedziała, że skieruje swoją broń przeciwko krajom zagrażającym jej bezpieczeństwu.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w Żaganiu, że Sojusz nie złamał żadnych międzynarodowych umów.

- Nie prowadzimy nowego wyścigu zbrojeń. Przestrzegamy porozumień, na przykład porozumienia o broni konwencjonalnej w Europie. To Rosja wycofała się z tego traktatu kilkanaście lat temu. Ostatnio wycofali się także z grupy konsultacyjnej. Rosja tak naprawdę podważa traktaty, które obowiązują od kilkunastu lat - mówił Stoltenberg.

Sekretarzowi Generalnemu NATO w czasie wizyty na ćwiczeniach szpicy w Polsce towarzyszy także główny dowódca sił Sojuszu w Europie generał Philip Breedlove, a także ministrowie z krajów NATO.

Dziś Jens Stoltenberg ma spotkać się także z ustępującym prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz prezydentem-elektem Andrzejem Dudą. Głównym tematem rozmów ma być przyszłoroczny szczyt NATO w Warszawie.

CZYTAJ TEŻ: Szef NATO o nuklearnych grożbach Rosji: Nieuzasadnione i niebezpieczne >>>