Reklama

Do spotkania doszło przy okazji 70. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. O szczegółach rozmowy poinformowała kancelaria ukraińskiego prezydenta.

Polski przywódca podkreślił, że sytuacja zamrożenia konfliktu w Donbasie jest niedopuszczalna. Andrzej Duda i Petro Poroszenko potępili plany przeprowadzenia przez prorosyjskich separatystów wyborów samorządowych.

Jeśli się one jednak odbędą, to zdaniem polityków, należy wzmocnić wojskową pomoc Ukrainie, ale też zaostrzyć sankcje przeciwko Rosji. Jak informuje administracja ukraińskiego prezydenta, Andrzej Duda podczas spotkania zapewnił Petra Poroszenkę, że Polska jest sojusznikiem Kijowa i wspiera wschodniego sąsiada w proeuropejskich reformach. Polska, jak dodał Andrzej Duda, wspiera również terytorialną integralność i niepodległość Ukrainy. Petro Poroszenko wysoko ocenił pomoc, udzielaną jego krajowi przez Polskę. Administracja ukraińskiego prezydenta poinformowała również o planowanej wizycie Andrzeja Dudy na Ukrainie. Ma ona odbyć się jeszcze w tym roku.