Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama nakazał rządowi podjęcie działań zmierzających do zniesienia sankcji wobec Iranu. Waszyngton wypełnia w ten sposób swoje zobowiązania wynikające z porozumienia z władzami w Teheranie. Dyrektywa Baracka Obamy w tej sprawie została wydana dokładnie 90 dni po tym jak Rada Bezpieczeństwa ONZ zatwierdziła porozumienie zawarte przez Iran i sześć mocarstw.

Reklama

Amerykański prezydent podkreślił, że wypełnia w ten sposób zobowiązania Stanów Zjednoczonych wynikające z podpisanych w Wiedniu dokumentów. Barack Obama zwrócił się do ministerstw energii, handlu i skarbu o podjęcie niezbędnych działań mających na celu zniesienie sankcji.

Także Unia Europejska przyjęła akty prawne, które otwierają drogę do zniesienia sankcji wobec Iranu. Wspólne oświadczenie w tej sprawie wydali szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini oraz minister spraw zagranicznych Iranu Javad Zarif. Dokumenty określają ramy prawne zniesienia restrykcji gospodarczych i finansowych wobec Iranu

Reklama

iRestrykcje nie znikną od razu. Będą stopniowo uchylane w oparciu o realizację wiedeńskich postanowień przez Iran, który zgodził się na ograniczenie swojego programu nuklearnego. Według państw zachodnich, irański program atomowy mógł doprowadzić do stworzenia przez ten kraj broni jądrowej.

Reklama