Wiceszef rosyjskiej dyplomacji Michaił Bogdanow poinformował agencję Interfax, że Rosja i Arabia Saudyjska wymieniły między sobą listę nazwisk przedstawicieli syryjskiej opozycji, którzy mogliby wejść w skład delegacji.

Reklama

Rosja chce, by w rozmowach uczestniczyli oprócz Kurdów, także reprezentanci najbardziej świeckiej z walczących organizacji - Wolnej Armii Syryjskiej. Bogdanow zapewnił, że Moskwa jest otwarta na poszerzenie listy, na której obecnie jest 38 nazwisk. Dodał, że USA przygotowują własną propozycję.

Światowe mocarstwa rozmawiają w Wiedniu o pomysłach na zakończenie wojny domowej w Syrii. Przy stole w austriackiej stolicy usiedli przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Rosji, regionalnych państw arabskich i po raz pierwszy Iranu.

Pomysł zwołania nowej konferencji w sprawie Syrii pojawił się w czasie amerykańsko-rosyjskich rozmów w sprawie nalotów na pozycje tzw. Państwa Islamskiego. Rosjanie nalegali, aby w rozmowach wzięli udział także przedstawiciele państw Zatoki Perskiej, w tym Iranu.

Reklama

Wojna domowa w Syrii kosztowała życie co najmniej 250 tysięcy osób. Z kraju uciekło co najmniej 10 milionów osób. Mimo wielu spotkań i negocjacji i zorganizowania dwóch konferencji pokojowych, wspólnocie międzynarodowej nie udało się na razie położyć kresu przemocy.