Reklama

Zgodnie z unijnymi planami 160 tysięcy osób starających się o azyl w Europie, ma zostać rozmieszczonych na terenie krajów członkowskich w ciągu 2 najbliższych lat. Na razie udało się przetransportować 86 osób z Włoch i 30 osób z Grecji. Pierwsza grupa trafiła do Szwecji i Finlandii, druga do Luksemburga.

Jeśli w takim tempie proces podziału migrantów będzie kontynuowany Unia nie zdąży zakończyć go na czas. Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas podkreślał jednak, że mimo trudnych początków, mechanizm cały czas ma sens. Jesteśmy zdeterminowani, by wprowadzać go w życie w sposób bardziej ambitny, ale nie ma powodów sądzić, że nie będzie on działał - powiedział Schinas.

Powody opóźnień są zarówno po stronie Włoch i Grecji, które wciąż mają problemy z odpowiednią identyfikacją i rejestracją migrantów, jak i po stronie pozostałych krajów członkowskich, w których brakuje miejsc do przyjmowania uchodźców. Dotychczas udostępniono niecałe 1,5 tysiąca takich miejsc i to tylko w 14 państwach.