Istnieją zasady wynikające z Ewangelii, których nie wolno naruszać: uchodźca, który dotrze do naszych granic, powinien być potraktowany godnie, powinien być objęty uczciwym postępowaniem (azylowym) i nie można go odsyłać tam, gdzie toczy się wojna i grożą mu prześladowania - oświadczył niemiecki hierarcha w wygłoszonej homilii. Jak pisze agencja dpa, wierni przyjęli słowa kardynała oklaskami. Na Placu Augusta w Lipsku zebrało się około 20 tys. osób.

Reklama

Musimy uczynić wszystko co w naszej mocy, by europejska granica nie była granicą, gdzie co roku tonie kilka tysięcy osób. Nie możemy do tego dopuścić - podkreślił arcybiskup Monachium i Fryzyngi. Marx dodał, że jego celem jest skłonienie polityków do uprawiania polityki w duchu ewangelicznym. Ewangelia jest prowokacją, ale prowokacją uzdrawiającą - zaznaczył kardynał.

W pięciodniowej imprezie wzięło udział ok. 40 tys. osób. W całych Niemczech Kościół katolicki liczy 23,9 mln wiernych, a Kościół ewangelicki - 22,6 mln. Pierwsze Dni Katolików odbyły się w 1848 roku w Moguncji. Od 1950 roku organizowane są co dwa lata przez Centralny Komitet Niemieckich Katolików.