Prokurator Francois Molins wyjaśnił, że w toku śledztwa postawiono wstępne zarzuty terroryzmu pięciu osobom, które obecnie przebywają w areszcie. Uważa się, że pomagały 31-letniemu zamachowcy Mohamedowi Lahouaiejowi Bouhlelowi w zorganizowaniu ataku. Zdaniem prokuratury Bouhlel, mieszkający na stałe w Nicei Tunezyjczyk, prawdopodobnie przygotowywał atak już od 2015 roku. Mają o tym świadczyć zdjęcia z jego telefonu.

Reklama

Już w poniedziałek prokuratura informowała, że zamachowiec wykazywał ostatnio "pewne zainteresowanie radykalnymi ruchami dżihadystycznymi" -w przeszłości nie był religijny, a przeszedł szybką radykalizację. Śledczy wykazali, że przeglądał w internecie informacje związane z Państwem Islamskim, innymi grupami dżihadystycznymi, a także zdjęcia pełne przemocy.

W ataku z 14 lipca w Nicei zginęły 84 osoby. Samochód ciężarowy kierowany przez Bouhlela przejechał dwa kilometry przez tłum zgromadzony na promenadzie z okazji Dnia Bastylii. Mężczyzna został zastrzelony przez policję. Po zamachu Państwo Islamskie poinformowało, że Tunezyjczyk był jego członkiem.