Reklama

Prokurator ds. antyterroryzmu Francois Molins poinformował, że jeden z napastników miał na brzuchu atrapę tzw. pasa szahida, natomiast w plecaku drugiego znaleziono inną atrapę ładunku wybuchowego.

Napastnicy wtargnęli do kościoła w miasteczku Saint-Etienne-du-Rouvray w czasie porannej mszy. Wzięli pięciu zakładników: księdza, dwie siostry zakonne oraz dwóch wiernych. Jednej zakonnicy udało się zbiec i zaalarmować policję. 86-letniemu proboszczowi, ks. Jacques'owi Hamelowi napastnicy poderżnęli gardło. Poważnie ranny został także jeden z parafian.

Napastnicy zostali zastrzeleni, gdy wyszli na otoczony przez policję dziedziniec kościoła, krzycząc "Allah Akbar - Bóg jest wielki". Do ataku przyznało się Państwo Islamskie.

Prokurator Molins poinformował, że wbrew wcześniejszym doniesieniom życiu rannego w ataku na kościół parafianina nie zagraża niebezpieczeństwo.

Mer Saint-Etienne-du-Rouvray ze łzami w oczach o zamachu w kościele: To był akt czystego okrucieństwa:

Agencja Amak zamieściła wideo z zabójcami księdza z Normandii

Związana z Państwem Islamskim agencja prasowa Amak opublikowała w środę film wideo z dwoma mężczyznami, którzy przedstawiają się jako sprawcy ataku na kościół w Normandii i przysięgają wierność szefowi tej dżihadystycznej organizacji Abu Bakrowi al-Bagdadiemu.

Na nagraniu widać dwóch brodatych mężczyzn obok czarnej flagi Państwa Islamskiego. Jeden z nich odczytuje po arabsku tekst "lojalności wobec emira Bagdadiego".

Mężczyźni, którzy przedstawiają się jako Abu Omar i Abu Dżalil al-Hanafi, trzymając się za ręce, przysięgają posłuszeństwo szefowi Państwa Islamskiego.

Reklama