Na jednym z filmów opublikowanych na Twitterze widać wojskowy transport jadący przez Krym. Na platformach kolejowych czołgi, transportery i inne pojazdy. Alex Kokcharov, analityk z brytyjskiej firmy doradczej IHS Markit publikuje w internecie zdjęcie przedstawiające stojący na stacji kolejowej w Kerczu pociąg z wojskowymi ciężarówkami. Na innej fotografii na profilu Kokcharova widać stojący na ulicy w Armiańsku na północy Krymu rosyjski transporter opancerzony.

Reklama

Proukraińscy aktywiści donoszą o przemieszczających się liniami kolejowymi transportach wojskowych oraz o helikopterach patrolujących przestrzeń powietrzną w północnej części półwyspu. Od niedzieli rosyjskie punkty kontrolne wzdłuż spornej granicy na Krymie są zamknięte, co budzi szczególny niepokój dowódców sił ukraińskich stacjonujących na wschodzie Ukrainy. Daje się również zauważyć wzmożenie walk między Ukraińcami a prorosyjskimi separatystami.

Oficjalnie manewry wojskowe mają związek z przygotowywanymi ćwiczeniami rosyjskiej armii na Półwyspie Krymskim. Operacja nosi kryptonim "Kaukaz 2016". Ma w niej wziąć udział od 60 do 80 tys. żołnierzy.