Hennadij Cypkałow powiesił się w celi, w której był przetrzymywany w związku z toczącym się przeciwko niemu śledztwem. Najwidoczniej uświadomił sobie wagę przestępstwa, którego dokonał - poinformował przedstawiciel tzw. prokuratury ŁRL Sierhij Rachno. Ujawnił, że Cypkałow wraz z grupą spiskowców planowali obalenie władz ŁRL: jej przywódcy Ihora Płotnickiego, ministrów rządu i szefów resortów siłowych, a następnie przejęcie rządów w Ługańsku.

Reklama

Kilka dni wcześniej o kolejnej próbie przewrotu w ŁRL informował sam Płotnicki. Oświadczył wówczas, że władze republiki doskonale znają jej wrogów wewnętrznych, którzy - jak mówił - mogą mieć sponsorów nawet w Federacji Rosyjskiej.

Cypkałow, szef tzw. rady ministrów ŁRL, w grudniu 2015 roku podał się do dymisji. Od tego czasu był doradcą Płotnickiego i nadzorował resorty związane z wojskiem i obronnością w strukturach ługańskich separatystów. W sierpniu w Ługańsku doszło do nieudanej próby zamachu na Płotnickiego. Ukraińskie służby mówiły wtedy, że nie miały z tym nic wspólnego.