Przewodniczący komitetu organizującego prawybory w łonie Republikanów Thierry Solere powiedział telewizji BFM, że liczby pokazują, iż oddanych zostało 1,27 mln głosów po przeliczeniu danych z 67 proc. lokali do głosowania w całym kraju.

Reklama

Oznacza to wzrost od 10 do 15 proc."= - powiedział Solere. Od kilku dni trwa już głosowanie drogą elektroniczną w drugiej turze. Około 4,4 mln osób zagłosowało w pierwszej turze prawyborów w ubiegłą niedzielę.

W pierwszej turze zwyciężył były premier Francois Fillon, zdobywając 44,1 proc. głosów. Do drugiej tury przeszedł również były szef rządu Alain Juppe, uzyskując 28,2 proc. Zwycięzca prawyborów prawdopodobnie zmierzy się w przyszłorocznych wyborach z liderką skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen.

Reklama

Udział w prawyborach nie jest zarezerwowany jedynie dla członków partii. Chętni do oddania głosu muszą podpisać oświadczenie, że "podzielają republikańskie wartości prawicy i centrum". Muszą także wpłacić 2 euro.

Głosy można oddawać do godziny 19 w 10 228 lokalach wyborczych w całej Francji. Wyników należy spodziewać się w niedzielę wieczorem.