Służby prasowe Wnieszekonombanku (VEB) podały, że władze instytucji w 2016 roku "niejednokrotnie spotykały się z przedstawicielami czołowych instytucji finansowych w Europie, Azji i Ameryce", a w trakcie spotkań omawiano działalność zagranicznych banków rozwoju i "perspektywiczne kierunki i branże".

Odbywały się spotkania w formacie prezentacji ("roadshow"), dotyczące strategii Wnieszekonombanku do 2021 roku, z udziałem "wielu przedstawicieli największych banków i kręgów biznesowych USA", w tym z "szefem Kushner Companies Jaredem Kushnerem" - podał rosyjski bank. Oświadczenie służb prasowych przekazała w poniedziałek wieczorem agencja TASS.

Wnieszekonombank to korporacja państwowa będąca odpowiednikiem zachodnich banków odbudowy i rozwoju. Od lipca 2014 roku bank jest objęty sankcjami USA i Unii Europejskiej z powodu agresywnej polityki Rosji wobec Ukrainy. Sankcje USA oznaczają, że objęte nimi firmy rosyjskie nie mogą otrzymywać długo- i średnioterminowych kredytów z amerykańskich instytucji finansowych.

W lutym zeszłego roku szefem Wnieszekonombanku został Siergiej Gorkow. Dekret w tej sprawie podpisał prezydent Władimir Putin. Jesienią bank zatwierdził nową strategię rozwoju.