O wizycie prezydenta Niemiec z małżonką w Polsce poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. Zgodnie z tradycją relacji polsko-niemieckich to jedna z pierwszych wizyt zagranicznych prezydenta Niemiec - podkreślił szef gabinetu prezydenta RP. Dodał, że Frank-Walter Steinmeier przyjeżdża do Polski z oficjalną wizytą na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy.

Reklama

Podkreślił, że rozmowy prezydentów Polski i Niemiec będą dotyczyły przede wszystkim kwestii polityki międzynarodowej. Prezydent Duda chce przedyskutować z prezydentem Steinmeierem kwestie polityki wschodniej, szczególnie konfliktu na Ukrainie, przyszłości Unii Europejskiej, relacji transatlantyckich - powiedział Krzysztof Szczerski. Jak dodał, wizyta to także okazja do pogłębionej dyskusji o relacjach dwustronnych.

Szczerski zaznaczył, że prezydent Duda spotkał się ze Steinmeierem w sierpniu 2015 r. podczas oficjalnej wizyty w Berlinie, gdy Steinmeier pełnił funkcję szefa niemieckiego MSZ.

Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że Polska i Niemcy są po roku bardzo intensywnych kontaktów związanych między innymi z obchodami 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Podkreślił, że Duda z poprzednim prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem spotkał się pięciokrotnie. Dobrze, że ta dynamika jest podtrzymywana, o czym świadczy wizyta niemieckiej pary prezydenckiej w Polsce - dodał.

Steinmeier został zaprzysiężony jako prezydent przed obu izbami niemieckiego parlamentu 22 marca. Steinmeier został wybrany na prezydenta przez Zgromadzenie Federalne 12 lutego. Był wspólnym kandydatem partii chadeckich CDU/CSU i SPD, tworzących obecnie koalicję rządową. 61-letni socjaldemokrata jest 12. prezydentem RFN.

Steinmeier był dwukrotnie, w latach 2005-2009 i od 2013 do końca stycznia br., szefem niemieckiej dyplomacji w koalicyjnych rządach Angeli Merkel. Z wykształcenia prawnik, związany był wcześniej przez wiele lat z Gerhardem Schroederem, premierem Dolnej Saksonii i kanclerzem Niemiec w latach 1998-2005. Prezydent Niemiec z pierwszą wizytą zagraniczną udał się w marcu do Paryża; spotkał się z ówczesnym prezydentem Francji Francois Hollande'em.