Wzmocnienie strefy euro ma kluczowe znaczenie - powiedział Wolfgang Schaeuble po spotkaniu z Le Maire'em w Berlinie. Francja i Niemcy ponoszą szczególną odpowiedzialność - oświadczył szef niemieckiego resortu finansów. Celem niemiecko-francuskich projektów nie jest dzielenie Europy, lecz sprawienie, by posuwała się do przodu - zapewnił i dodał, że Berlin i Paryż są motorem europejskiego rozwoju.

Reklama

Le Maire zaznaczył, że Francja i Niemcy postanowiły stworzyć nową dynamikę w strefie euro. Od wielu lat mówimy o tym, ale postęp jest zbyt woln" - zauważył minister. Wśród tematów, którymi ma zająć się wspólna grupa robocza, wymienił "konwergencję podatków" oraz kwestię koordynacji polityki gospodarczej w eurolandzie.

Nie możemy mieć jednego obszaru walutowego, w którym obowiązuje 15 różnych polityk gospodarczych - podkreślił Le Maire. Potrzebna jest rzeczywista koordynacja - dodał. Jego zdaniem konieczne są też wspólne niemiecko-francuskie inwestycje, które przyczynią się do wzrostu gospodarczego i zwiększenia zatrudnienia.

Le Maire zapewnił, że Francja ograniczy deficyt budżetowy. To zobowiązanie prezydenta (Emmanuela) Macrona, a ja jestem zobowiązany do realizacji tego zobowiązania - wyjaśnił. Odpowiadając na pytania, Le Maire sprecyzował, że "harmonizacja podatków" dotyczyć ma przede wszystkim opodatkowanie przedsiębiorstw.

Prezydent Francji Emmanuel Macron objął urząd 14 lipca. Dzień później przyjechał z pierwszą wizytą zagraniczną do Berlina, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Wspólne posiedzenie rządów obu krajów ma się odbyć w lipcu, po wyborach parlamentarnych we Francji.