"Chcemy w najmocniejszych słowach skrytykować osobiste ataki wymierzone w sędzię Aileen Donnelly, które pochodzą z niektórych polskich mediów" - czytamy w oświadczeniu sędziów, pisze „Irish Times”. "Każdy może krytykować wyrok czy orzeczenie sądu, nawet w ostrych słowach. Ale sędzia piastuje stanowisko publiczne i jeśli ktoś chce krytykować ją, to ta krytyka powinna dotyczyć decyzji sądu a nie prywatnego życia sędzi" - dodają prawnicy.

Reklama

"Te bezcelowe nawiązania do prywatnego życia pani Donnelly są całkowicie nie do zaakceptowania i stanowczo je potępiamy" - czytamy. Sędziowie dodają też, że potępiając ataki, nie komentują istoty sprawy i wstrzymania procedury ekstradycyjnej, "bo to nie byłoby na miejscu z naszej strony". Podobne stanowisko przedstawiło Europejskie Stowarzyszenie Sędziów.

"Irish Times" przypomina, że te komunikaty wydano po tym, jak polskie prawicowe media, pisząc o decyzji sędzi, połączyły ją z jej orientacją seksualną.

Sędzia Donnelly stała się w Polsce znana, gdy wstrzymała ekstradycję mężczyzny, poszukiwanego przez polską policję za handel narkotykami tłumacząc to reformą sądownictwa w Polsce. Zdecydowała też o wystosowaniu pytania do Trybunału Sprawiedliwości UE, czy wolno wydawać człowieka ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania do kraju, który łamie zasady praworządności
Reklama