Według agencji Reutera, która powołuje się na rozmówcę z kręgów CSU, w czasie obywającego się w niedzielę w Monachium spotkania szefostwa bawarskiej partii Seehofer powiedział, że nie widzi innego rozwiązania kwestii migracji jak zawracanie migrantów z granic RFN. Według tego źródła minister spraw wewnętrznych rozmawiał w sobotę wieczorem z szefową rządu Niemiec, jednak dyskusja nie przyniosła rezultatu. 

Przed dwudniowym szczytem unijnym Seehofer domagał się od kanclerz Merkel konkretnych europejskich rozwiązań w sprawie migracji. Groził, że jeśli ich nie będzie, to granice Niemiec dla migrantów zostaną zamknięte.

W wywiadzie Merkel dla telewizji ZDF, który ma zostać wyemitowany w niedzielę wieczorem, ale został przekazany z wyprzedzeniem niektórym mediom, kanclerz mówiła, że jej zdaniem osiągnięcia z unijnego szczytu powinny zaspokoić oczekiwania bawarskich konserwatystów. Oceniła również, że mają one efekt równy zamknięciu granic dla osób ubiegających się o azyl, które przemieszczają się wewnątrz Unii Europejskiej - czyli zatrzymaniu tzw. migracji wtórnej. Przyznała jednak, że jest to "jej osobista opinia", a "decyzję CSU musi podjąć sama".