Planuję powrócić w poniedziałek do Brukseli, by wziąć udział w posiedzeniu komisji handlu zagranicznego Parlamentu Europejskiego, której jestem członkiem - powiedział Puigdemont podczas konferencji prasowej w Alghero na Sardynii.

Reklama

Zadeklarował jednocześnie, że wróci na tę wyspę, by 4 października wziąć udział w posiedzeniu sądu dotyczącym jego ewentualnej ekstradycji do Hiszpanii. Będę tam obecny, ponieważ zawsze, gdy jestem wzywany na przesłuchanie przed sądem, stawiam się na nim osobiście - zapewnił polityk.

Zatrzymanie Puigdemonta ma związek z zorganizowanym przez jego rząd 1 października 2017 roku nielegalnym referendum niepodległościowym w Katalonii. Krótko po organizacji plebiscytu separatystyczny polityk uciekł do Belgii w obawie przed aresztowaniem. Puigdemont jest członkiem PE, ale w marcu br. izba pozbawiła go immunitetu.

Krótki areszt

Po zatrzymaniu w czwartek wieczorem na lotnisku w Alghero kataloński polityk został na krótko aresztowany, w piątek wieczorem sąd go uwolnił, ale zakazał mu opuszczania wyspy. Zatrzymanie odbyło się na podstawie nakazu aresztowania wystawionego przez Sąd Najwyższy w Madrycie.

Chwilowe uwięzienie Puigdemonta na Sardynii wywołało liczne protesty w Katalonii.