Trzysilnikowy Ju-52 został zbudowany pod koniec lat 30. jako samolot wojskowy i po wycofaniu ze służby należał do prywatnego przewoźnika JU-Air, organizującego loty widokowe i czarterowe.

Reklama

Wśród ofiar jest 17 Szwajcarów, w tym troje członków załogi, oraz trzyosobowa rodzina z Austrii.

Maszyna rozbiła się krótko przed godz. 17 o zachodnie zbocze góry Piz Segnas podczas lotu powrotnego z Locarno przy południowej granicy Szwajcarii.

Według świadka cytowanego przez agencję Reutera wrak znajduje się w kotlinie na wysokości 2540 metrów n.p.m., otoczony z trzech stron górskimi szczytami. Na miejsce wypadku skierowano zespoły ratunkowe i śmigłowce.

Policja przekazała, że nie otrzymała od załogu samolotu sygnału alarmowego. Jak dodano, przyczyna wypadku na razie nie jest znana, a jej ustalenie zajmie kilka dni.

Dochodzenie w tej sprawie utrudnia fakt, że zabytkowa jednostka nie była wyposażona w rejestrator parametrów lotu. "Można potwierdzić, że samolot rozbił się o ziemię w pozycji niemal pionowej przy wysokiej prędkości" - przekazał Daniel Knecht ze specjalnego organu ds. wyjaśniania przyczyn wypadków (SUST).

Szef JU-Air Kurt Waldmeier przekazał, że samolot przeszedł ostatni przegląd techniczny pod koniec lipca oraz że nie stwierdzono wówczas żadnych nieprawidłowości.

Reklama

Zaledwie kilka godzin przed tym wypadkiem w innym szwajcarskim kantonie, Nidwalden, w górach rozbił się niewielki samolot; w wypadku zginęło czworo członków jednej rodziny: dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Powód wypadku jest ustalany.