Rada Najwyższa, czyli jednoizbowy parlament Ukrainy, przyjęła w pierwszym czytaniu projekt zmian w ustawie o Siłach Zbrojnych. Ukraińscy żołnierze mają się teraz witać nacjonalistycznym pozdrowieniem: "Sława Ukrajini! Herojam sława!".

Reklama

Według resortu obrony w Kijowie, sprawa nowego pozdrowienia wojskowego była szeroko dyskutowana w środowisku żołnierzy i uzyskała - jak mówił wiceminister Iwan Rusnak - bezwarunkowe poparcie wśród wojskowych i uczestników operacji antyterrorystycznej prowadzonej przeciwko separatystom na wschodzie kraju.

Jak informuje RMF FM, w nowelizacji jest też zapis o tym, że żołnierze będą się mogli zwracać do siebie nie tylko "towarzyszu", ale także "na pan". Zwrot, który ma być nowym przywitaniem w wojsku, jest oficjalnym hasłem OUN-UPA. Było ono także popularne wśród uczestników protestów na kijowskim Majdanie.

OUN (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów) oficjalnie przyjęła to pozdrowienie na swoim drugim kongresie w Rzymie w sierpniu 1939 r., a w 1941 r. w Charkowie stosowanie pozdrowienia w nieco zmienionej formie potwierdziło OUN-B Stepana Bandery.

Reklama

W czasie Pomarańczowej Rewolucji w 2004 r. hasło padło kilkukrotnie z ust Wiktora Juszczenki, co przewodniczący tamtejszego IPN nazwał banderowskim zwyczajem.

W 2014 r. politycy partii Swoboda zgłosili do Rady Najwyższej projekt ustawy, zgodnie z którym hasło „Sława Ukrajini” oraz odpowiedź „Herojam sława!” miałyby zostać wprowadzone jako oficjalne przywitanie Sił Zbrojnych Ukrainy.