Na jednym ze zdjęć, które opublikował jako pierwszy prawicowy portal Virginia-Pilot Big League Politics, widać dwóch mężczyzn o zamaskowanych twarzach, z których jeden ma na twarzy czarną maskę a drugi ubrany jest w biały płaszcz i kaptur członka rasistowskiej organizacji Ku Klux Klan.

Reklama

Zdjęcie było w albumie Northama poświęconym okresowi jego studiów medycznych na Eastern Virginia Medical School.

Northam, który jest członkiem Partii Demokratycznej, przyznał, że to on jest jednym z mężczyzn na zdjęciu, ale nie ujawnił którym. Złożył wyrazy "głębokiego ubolewania" i przeprosił za swoje postępowanie w przeszłości.

Nie wystarczyło to jednak aby załagodzić sprawę bowiem zdjęcie opublikowały liczne amerykańskie media o zasięgu ogólnokrajowym.

Reklama

Szczególnie dotknięci poczuli się Afroamerykanie, nie tylko zamieszkujący w Wirginii, ale w całych Stanach Zjednoczonych.

O natychmiastową rezygnację ze stanowiska, które Northam objął rok temu, zaapelowali m. in. demokratyczni kandydaci do Białego Domu: Kamala Harris, Cory Booker, Kirsten Gillibrand i Julian Castro.

Również demokratyczna senator Elizabeth Warren, która rozważa ubieganie się o nominację prezydencką z ramienia swojej partii przed wyborami w 2020 r. ostro skrytykowała Northama.

- Te rasistowskie zdjęcia są głęboko niepokojące.W naszym kraju nie ma miejsca na nienawiść i dyskryminację i nie mogą być one tolerowane, zwłaszcza u przywódców politycznych - zarówno Republikanów jak i Demokratów. Northam musi zrezygnować - powiedziała Warren.

Reklama

Northam odrzucił jednak te apele. W nagraniu wideo oświadczył, że "przyjmuje odpowiedzialność za przeszłe działania, ale jest zdecydowany "służyć do końca kadencji" oraz "ciężko pracować aby odzyskać zaufanie".