Mówiąc o "adekwatnej reakcji" ze strony Rosji Szojgu dodał: Mogę zapewnić, że kroki stanowiące odpowiedź będą podejmowane w odpowiednim czasie, przy czym niekoniecznie w sposób symetryczny do działań NATO"

Reklama

Szojgu podkreślił, że nadal trwa rozmieszczanie globalnego systemu obrony przeciwrakietowej USA, i ocenił, że system ten "ma charakter destabilizujący". - W dokumentach konceptualnych Stanów Zjednoczonych oficjalnie utrwalono antyrosyjskie nastawienie prac w sferze obrony przeciwrakietowej - oświadczył.

Wspomniał o obiektach obrony przeciwrakietowej rozmieszczanych poza terytorium USA i oświadczył, że sojusznicy Stanów Zjednoczonych "w istocie stają się zakładnikami awanturniczych decyzji Waszyngtonu w sferze bezpieczeństwa".

Szojgu zauważył, że środki przezwyciężenia obrony przeciwrakietowej mogą być opracowane w krótkim czasie i zapewnił, że Federacja Rosyjska "rozwiązała to zadanie".

Rosyjski minister wypowiadał się na otwarciu VIII Moskiewskiej Konferencji Bezpieczeństwa Międzynarodowego, organizowanej przez ministerstwo obrony Rosji. Biorą w niej udział przedstawiciele około 100 państw.