Dekret w tej sprawie Zełenski wydał w poniedziałek. Być wybraną spośród 4 tysięcy kandydatów to ogromny sukces. Bycie rzecznikiem prezydenta Ukrainy jest także wielkim honorem i odpowiedzialnością. Będziemy działać z możliwie największą otwartością" – napisała Mendel na swoim facebookowym profilu.

Reklama

Zełenski ogłosił konkurs na swojego rzecznika 1 maja. Jeśli znasz co najmniej trzy języki – ukraiński i angielski są obowiązkowe – jeśli masz jakieś doświadczenie w pracy w dziennikarstwie czy sferze publicznej, jeśli gotów jesteś do pracy 24/7, wyślij swoje CV pod adres, który pojawi się pod pierwszym komentarzem do tego wideo. I zaczniemy robić to razem – zachęcał w nagraniu opublikowanym w sieciach społecznościowych.

32-letnia Mendel urodziła się w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Ukończyła kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki i jest doktorem nauk filologicznych.

Mendel pracowała jako dziennikarka kilku ukraińskich stacji telewizyjnych i była przedstawicielką dziennika The New York Times na Ukrainie. Pisała m.in. dla polskiego dwumiesięcznika New Eastern Europe (Nowa Europa Wschodnia), World Affairs Journal i Spiegel Online. Ukończyła m.in. Warszawską Letnią Akademię Euroatlantycką.

Wołodymyr Zełenski, showman i producent telewizyjny wygrał w kwietniu drugą turę wyborów prezydenckich na Ukrainie, uzyskując ponad 73 proc. poparcia.

Reklama

Zełenski po ogłoszeniu przez Centralną Komisję Wyborczą w Kijowie ostatecznych wyników wyborów prezydenckich - otrzymał 73,22 proc. głosów - mówił: - Dziękuję wam za wsparcie. W tej dacie jest pewna symbolika; 230 lat temu odbyła się inauguracja pierwszego prezydenta USA Jerzego Waszyngtona. Nie porównuję się z tym wielkim działaczem politycznym, bo jest jeszcze za wcześnie, ale pozwólcie, że go zacytuję.

- Pracuj wciąż nad tym, aby w twej piersi był żywy ten płomyk Boskiego ognia, który nazywa się sumienie. Właśnie to wam, Ukraińcy, obiecuję bez względu na wasz wybór. Obiecuję pracę, obiecuję, że was nie zawiodę – zapewnił Zełenski.